Programista poszukiwany


W ostatnim czasie miałem przyjemność zetknąć się z książką „Programista poszukiwany ”, której autorem jest Joel Spolsky. Książkę wydało wydawnictwo Helion.

Głównym zagadnieniem poruszanym w książce jest rekrutacja programistów. Autor podchodzi do tego wydawałoby się trywialnego problemu w sposób z jednej strony bardzo przystępny i życiowy, z drugiej – bardzo rzetelny i logiczny. Choć książka jest napisana lekkim językiem, to w żaden sposób nie przeszkadza to autorowi, aby analizować proces rekrutacji programistów przez pryzmat twardych realiów biznesowych.

Przechodząc do konkretów – autor (nazwijmy go po imieniu: Joel) przede wszystkim podkreśla wartość zatrudnienia programistów bardzo dobrych, a może należałoby powiedzieć programistów wybitnych. Dobry programista pracuje szybko, popełnia niewiele błędów, bardzo lubi swoją pracę – i co najważniejsze – jego praca prezentuje ponadprzeciętną jakość. To właśnie ten aspekt odróżnia go od przeciętnego twórcy kody. Joel wskazuje, że wybitny programista daje nadzieję na stworzenie wybitnego dzieła, a tylko takie ma szansę na wyjątkowy rynkowy sukces. Jest w tym rozumowaniu dużo sensu – biorąc pod uwagę, że rynek oprogramowania ma charakter światowy, tylko najlepszy software jest w stanie wygrać konkurencję i zdobyć klientów. Można, mieć tu oczywiście zastrzeżenia co do tej logiki – wszyscy przecież znamy potęgę marketingu. Faktem jest jednak, że doskonałe produkty są w stanie choćby częściowo bronić się same, nawet przy ograniczonych nakładach na promocję.

Koncentracja uwagi wokół najlepszych programistów to podstawowe założenie tej książki. Joel myśli tylko o wybitnych developerach i rozwiązania jakie on proponuje mają sens tylko w przypadku takich właśnie jednostek. A jakie rozwiązania przedstawia w książce? Właściwie jest tu wszystko co się wiąże z rekrutacją, a więc:

- gdzie szukać świetnych programistów,

- jakie są ich oczekiwania co do miejsca pracy,

- jak prowadzić rozmowy z kandydatami – zarówno telefoniczne, jak i właściwe rozmowy kwalifikacyjne,

- jak organizować pracę zespołu.

Joel Spolsky prowadzi firmę Fog Creek Software, która zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania. Najlepszą prezentacją filozofii Joela jest hasło widoczne na stronie internetowej jego firmy: „We had a different idea. What if the programmers were treated like rock stars? What if management’s number one responsibility was recruiting extremely talented software people, treating them well, and then getting the heck out of the way while they did great work?”. Krótko mówiąc – odważne, nowatorskie podejście do budowania zespołu programistycznego – true different idea.

Dla kogo jest więc ta książka? Dla wszystkich, którzy budują zespoły  programistów – od rekruterów, przez menadżerów, po właścicieli firm. Czytając książkę nie ma się wątpliwości co do tego, że jest ona wynikiem osobistych doświadczeń autora. Czyli – bardzo praktyczna, bardzo życiowa. Jest oczywiście konieczne jedno zastrzeżenie – książka powstała w realiach Nowego Jorku i USA. U nas wiele aspektów rekrutacji programistów wygląda inaczej, ale może warto spojrzeć na publikację Joela jako rzetelną prognozę odległej / nieodległej przyszłości?

« Inżynieria wymagań w praktyceNiskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji »

 

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

 

 
 
© 2011-2018 NetPortal
Opieka techniczna ONISOFT
Cookie Consent